Browse By

İklim krizinden önceki son çıkış: COP21 Paris İklim Konferansı

30 Kasım-11 Aralık tarihleri arası dünya genelinden 40 bine yakın katılımcıya ev sahipliği yapacak Paris İklim Konferansı 21 yıllık arayışın bu seneki durağı. Aralarında devlet başkanlarının, bürokratların, iş adamlarının, profesörlerin ve her alandan uzmanların bulunduğu 40 bine yakın katılımcı son zamanlarda üzücü hadiselere ev sahipliği yapan Paris’te küresel bir felaket olan iklim değişikliğine karşı çözüm arayacaklar. 1992’den beri her yıl İklim Değişikliğiyle Nasıl Başa Çıkarız sorusuna cevap bulmak için Birleşmiş Milletler bir araya geliyor. COP21 (21st Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change) adı altında yapılacak, 21. konferans iklim değişikliği konferansları arasından en önemlisi olarak görülüyor, çünkü Taraflar 2011 yılındaki COP17 Durban’da 2015 yılının sonunda kesin bir anlaşma yapılacağını kararlaştırmışlardı.

Açlık, kıtlık, doğal afetler gibi bölgesel problemlerin aksine iklim değişikliği küresel bir problem, yani Türkiye’de salınan karbondan kaynaklanan iklim değişikliğinden Japonya da etkileniyor Nijerya da Arjantin de İzlanda da kısacası Dünya’nın bütün bölgeleri  bu değişiklikten etkileniyor. İklim değişikliği ile mücadele ederken en büyük problemin 195 ülkeyi ortak payede buluşturmak olduğu karşımıza çıkıyor. Yani herkesin problemin büyüklüğünü aynı ölçüde idrak etmesi ve gerekli düzenlemeleri kendi ülkesine uyarlaması, toplantıların asıl amacını yansıtıyor.

Probleme kısaca bir değinmek gerekirse, iklim değişikliği gezegenimizdeki iklimin zaman içindeki beklenmedik değişimini ele alıyor. Gezegenimizin bugünkü ortalama sıcaklığı 15 ⁰C derece civarında, elimizdeki veriler tarih boyunca gezegenin bu sıcaklığın çok üstüne çıkıp, çok altına düştüğünü gösteriyor, ancak endişe edilen konu Sanayi Devrimi sonrası dönemde sıcaklık değişiminin çok hızlı olması. Bu değişimin en önemli nedeni olarak Sera Gazı Etkisi(Greenhouse Effect) ön plana çıkıyor. Hepimizin küresel ısınma haberlerinden aşina olduğu bu terim aslında ne ifade ediyor? Sera Gazı Etkisi atmosferdeki sera gazlarının yeryüzünden yansıyan güneş ışınlarını hapsedip dünyaya geri yansıtarak, dünyayı ısıtması anlamına geliyor. Bu etki olmasaydı sıcaklık ortalaması 30 ⁰C derece daha düşük olacaktı ki bu da dünyayı yaşanmaz bir yer kılardı. Bu konudaki kaygı ise şu, gerek kişisel hayatta gerek endüstride gerekse tarımda kullandığımız yakıtların gaz salınımı (karbon ya da gaz emisyonu olarak da bilinir) atmosferdeki sera gazlarına katılarak daha çok güneş enerjisini hapsedip yeryüzüne geri yansıtıyor olması. Tabii bunun sonucunda yeryüzü sıcaklığı artıyor. Bu durum İklim Değişikliği ya da Küresel Isınma olarak adlandırılıyor.

Bilim adamlarına göre Dünya’nın ortalama sıcaklığı sanayi devrimi öncesine kıyasla 2 ⁰C artarsa, iklim sisteminde boyutları tahmin edilemeyecek ciddi tahribatlar oluşacak. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi(NOAA) hazırladığı raporda tehlike sınırı olan iki derecenin yarısına ulaşmış olduğumuzu gösterdi.(Grafik-1) Yani Paris toplantısı, ülkelerin ekonomik büyümelerine zarar vermeden, gaz salınımlarıyla ilgili önlemleri almaları adına çok kritik bir zirve.

2015iswarmestyear

Grafik-1: Yıllara Göre Ortalama Sıcaklık (NOAA)

Endüstri, ekonomi ve iklim değişikliğinden bahsedip yenilenebilir enerjiden bahsetmemek olmazdı. Tabi ki bu toplantının en güçlü mesajı Yenilenebilir Enerji’ye Geçişin Önemi hakkında olacaktır. İklim değişikliğiyle mücadelede yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini tahmin etmeyen yoktur. COP21 ile yenilenebilir enerji arasındaki ilişkiyi şu şekilde özetleyebiliriz:

  • COP21’in en önemli ayaklarından birini karbon salınımının azaltılmasıyla ilgili uzun vadeli hedeflerin hayata geçirilmesi oluşturuyor. Enerji sektörünün karbon salınımının 2/3’ünü oluşturması sektörü COP21’in odak noktasına koyuyor. Yenilenebilir enerjiye geçiş enerji sektöründeki karbon salınımının azaltılmasının en önemli faktörü olarak ön plana çıkıyor.
  • 164 katılımcı ülke yenilenebilir enerji hedeflerini belirledi ve hayata geçirmeye başladı.
  • 4-5 Aralık günleri Renewable Energy Track adı altında çeşitli çalıştaylar ve seminerler ile yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi ve farklı sektörlerdeki çeşitli kullanımları ele alınacak.
  • 6 Aralık günü tüm gün boyunca yenilenebilir enerji ile ilgili yeni projeler, son gelişmeler aktarılacak. Güzel haber şu, program http://re-energising.org/ adresinden canlı yayınlanacak.
  • 7 Aralık günü COP21’in Enerji Günü (Energy Action Day). Sabah oturumları Yenilenebilir Enerji konusuna, öğleden sonrası oturumları Enerji Erişimi konusuna ayrıldı.

Teknoloji geliştikçe ucuzlayan yenilenebilir enerji kaynakları COP21’in göz bebeği konumunda, önümüzdeki iki hafta yenilenebilir enerji meraklıları için çok önemli anlamlar taşıyor. İki hafta sonunda tüm dünyanın büyük umutlar bağladığı  yenilenebilir enerji önemini çok daha arttırmış bir şekilde karşımıza çıkabilir. Eğer siz de konferansın bir parçası olmak, yenilenebilir enerji hakkında görüşlerinizi yazmak isterseniz #REenergise etiketiyle Twitter’dan düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Hepimizin ortak paydası olan gezegenimizin bir ölçüde kaderinin ele alınacağı COP21 Paris İklim Konferansı’nın yenilenebilir enerji, iklim ve çevre adına güçlü ve somut sonuçlarla bitmesini umut ediyorum.

Faydalı linkler:

http://re-energising.org/

track0.org/countries/

enr.fr/userfiles/files/Annexes/PROGRAMME-COP21.pdf

http://www.noaa.gov/

http://irenanewsroom.org/2015/11/30/7-things-you-need-to-know-about-renewable-energy-at-cop21/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *