Browse By

OYUNCAK DEYİP GEÇME! DRONE -1

Bu yazı, beni bu sene çok heyecanlandıran, en kısa zamanda bir tane almak için araştırmalar yaptığım, uzun zamandır da hakkında yazmak istediğim, havacılık tarihinde ilerleyen zamanlarda çok önemli bir yer edineceğine emin olduğum “Drone”lar için hazırlandı. Drone, insansız hava araçlarının (İHA) genel adı olarak biliniyor ama bu yazıda “Drone” ismini sivil havacılıkta kullanılan quadrocopterlar için kullanacağız.

Uzaktan kumandalı oyuncaklar çocukluğumuzun en büyük eğlencelerindendi. 90 kuşağı uzaktan kumandalı oyuncaklarla tanıştığında oyun kültürü yeni bir boyut kazanmıştı. O zamanlar çok lüks olan bu oyuncaklar teknolojinin hızlı gelişimiyle yeni boyutlar kazandı, hobi araçları oldu, yarışlar düzenlendi. İlerleyen zamanlarda da kullanım alanları genişletilerek askeri müdahalelerde, bomba imha operasyonlarında sıklıkla kullanılmaya başlanan uzaktan kumandalı araçlar yavaş yavaş günlük hayatımızda da önemli alanlar teşkil etmeye başladı.

İlk başta sadece eğlence amaçlı bir oyuncak helikopter olarak tasarlanan quadrocopterler(4 pervaneli drone) 2013 yılının Aralık ayında, Amazon’un CEO’su Jeff Bezos dronela kargo taşımayı planladıklarını duyurduğunda ticaretle buluştu, 2014 yılında fotoğraf tutkunlarının makinelerini cihazın altına monte etmeleriyle (ki daha sonra büyük şirketlerin entegre kameralı drone üretimleriyle) bir anda eşsiz pozlar yakalanabilecek bir hobi aletine dönüştü.

Ambulans Drone olay mahaline 1dk civarında varıyor

Ambulans Drone olay mahaline 1dk civarında varıyor

2015 yılının da drone dolu bir yıl olacağı şüphesiz. Aşağıda bahsi geçen projeler heyecanı daha da arttırıyor,

  • Delft Teknoloji Üniversitesinde yapılan ambulans drone ilk yardımda çığır açabilecek bir proje. [1] (İncelemeniz şiddetle tavsiye edilir)
  • Kargo şirketi DHL Alman belediyelerinden aldığı izinle Manş Denizi’nde sahilden 12km açıktaki köylere geliştirdiği Parcelcopter (DHL’in Amazon Prime Air karşısında ürettiği drone) ile ilaç taşımaya başladı. [2]
  • Geçenlerde oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi’nde Ligtv’nin maç öncesi havadan çekimlerinde drone kullanması, ülkemizde çeşitli canlı yayınlarda da drone kullanılacağının habercisi oldu.
  • İrlanda’da bir çobanın drone ile koyun gütmesi ise belki de şuana kadar görülen en ilginç kullanım şekliydi. [3]

Liste bu şekilde uzayıp gidiyor… Sivil dronelarımız için donanım sistemleri gelişirken, yazılım sistemlerinde de bir o kadar hızla ilerleme sağlanıyor. GoPro sahibi macera tutkunları için en popüler yazılımların başında “Follow Me” destekli yazılımlar geliyor. Bu tip bir yazılıma sahip drone, kullanıcıyı pili bitme noktasına gelene kadar ekstra bir komut olmadan izliyor. Bu da maceraperestlerin her anlarını kaydedebilmeleri için bulunmaz bir fırsat oluyor.

Her teknolojik gelişmede yaşanılabileceği gibi droneların da kötü niyetli insanlar tarafından kullanılması ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Uzun menzile sahip olan droneların kimliksiz oluşu, operatörünün tespitini zorlaştırıyor.

Atatürk Havalimanı apronunun drone görüntüsü

Atatürk Havalimanı apronunun drone görüntüsü

Geçenlerde Atatürk Havalimanı üzerinde uçurulan drone ciddi bir panik yaşattı, uçuş emniyetini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle hakkında 6 yıl hapis cezası istenen drone operatörü[4] aslında çok önemli bir güvenlik açığı dersi verdi. Öte yandan, Charlie Hebdo saldırısından sonra güvenliğin üst düzey olduğu Fransa’da ise adeta drone paniği yaşanıyor, Başkent Paris’in üstünde uçan dronelar parlamento binası, nükleer santral gibi tehlike ve gizlilik arz eden bölgelerde uçuşlarını sürdürüyor. Fransa polisinin çaresizliğini,  Havacılık ve uçuş güvenliği uzmanı Christophe Naudin, Paris gibi büyük bir şehirde droneları takip etmenin imkansız olduğunu, güvenlik birimlerinin bu konuda çaresiz kalacağını söyleyerek açıklıyor.[5] Önümüzdeki günlerde Sivil Havacılık Dairelerinin bu konularda ciddi yaptırımlar karar alması söz konusu.

Dronelar hakkında daha tartışılacak, şaşırılacak ve gurur duyulacak çok konu olacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Gelecek yazılarımda popüler markaları ve muhtemel kullanım alanlarını genişleterek paylaşacağım. Hayal gücünün sınırları kadar kullanım alanı olan yeni nesil İHA’ların önümüzdeki günlerde daha hangi farklı alanlarda kullanılacağını hayret içinde izleyeceğimizden şüphem yok…

 

[1] http://www.tudelft.nl/en/current/latest-news/article/detail/ambulance-drone-tu-delft-vergroot-overlevingskans-bij-hartstilstand-drastisch/

[2] http://www.dailymail.co.uk/video/sciencetech/video-1122742/DHL-parcel-copter-makes-test-delivery-flights-Germany.html

[3] http://www.msn.com/tr-tr/video/viral/%C3%A7oban-drone/vi-AAagdcw

[4] http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/ataturk-havalimaninda-drone-ucuran-gence-dava-acildi

[5] http://rt.com/news/235087-paris-drones-police-security/

 

One thought on “OYUNCAK DEYİP GEÇME! DRONE -1”

  1. Mustafa says:

    Cok cok guzel. Tebrikler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *