Browse By

Yenilenebilir Havacılık Devrimi: Solar Impulse

 

İlgi alanları havacılık ve yenilebilir enerji olanların kayıtsız kalamayacağı gelişmelerden biri son günlerde adını sıkça duyduğumuz Solar Impulse.

Hakkımda bölümünde kendimden bahsettiğim gibi ilgi alanlarımı havacılık ve yenilenebilir enerji sektörlerinin oluşturması beni bu konu hakkında yazmaya mecbur kıldı desem çok da abartmış sayılmam.

Social Network siteleri, robotlar, tabletler, İHA’lar derken 21. Yüzyılda teknolojide devrim diye nitelendirebileceğimiz çok sayıda gelişme yaşandı. Bu sayısız devrimin yanında Solar Impulse benim açımdan çok farklı bir yer teşkil ediyor.

9 Mart’ta Abu Dabi’den havalanıp Dünya turuna başlayan ve şu sıralar(10 Mart, TSİ öğlen saatleri) Muscat’tan Ahmedabad’a yolculuk yapan Solar Impulse2 uçağı yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek amacıyla 12 yıllık araştırma sürecinin ardından hem mucitleri hem de pilotları olan Bertnard Piccard ve Andre Borschberg tarafından üretildi. Adından da anlaşılabileceği gibi Solar Impulse hiçbir fosil yakıt kullanmadan sadece güneş enerjisi ile uçuyor. Türkiye’den partneri Brisa olan Solar Impulse’ı yakından inceleyelim.

Solar Impulse azimli ve inançlı bir ekibin ürünü

Solar Impulse azimli ve inançlı bir ekibin ürünü

Solar Impulse’ın mucitleri Havacılık endüstrisinde devrim yapmak gibi bir amaçları olmadığını iddia etseler de, bu iddialarının sadece aşırı mütevazılık olduğu kanaatindeyim. 12 yıllık araştırma, 50’yi aşkın mühendis ve teknisyen, 80 kadar teknoloji ortağı, 100’den fazla tedarikçi ve danışman gece-gündüz uçabilen  Solar Impulse uçağının son halini geliştirirken 17000 solar cell (güneş hücresi) kullandı. Bu 269,5 metrekarelik bir alana tekabül ediyor. Günlük 340kWh’a kadar güneş enerjisi toplayabilen bu hücrelerin bulunduğu kanatların genişliği 72m! Bu genişlik günümüz yolcu uçaklarıyla kıyaslandığında çarpıcı bir sonuç ortaya çıkartıyor. Wide-body aircraft sınıfından tanıyacağımız Airbus A350 ve Boeing 777’den daha geniş kanatlara sahip olan Solar Impulse, Jumbo Jet olan Airbus A380’in kanatlarından sadece 1 metre kısa.

Solar Impulse’ın kendi sitesinden SI2 ile ilgili bütün gelişmeleri bulmak mümkün. Aynı zamanda uçuş takvimini inceleyip, ekip ile haberleşebilirsiniz, hatta uçuşu canlı yayından takip imkanı mevcut. Twitter’dan @solarimpulse, @bertrandpiccard hesablarını takip ederek veya #FutureIsClean, #SI2 etiketlerini aratarak Solar Impulse ekibinden an be an haberdar olabilirsiniz.

Bkz. www.solarimpulse.com

One thought on “Yenilenebilir Havacılık Devrimi: Solar Impulse”

  1. ... says:

    tebrikler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *